دفاع مشروع در پرونده قتل

دفاع مشروع

در خصوص پرونده های نزاع و به خصوص قتل مسئله دفاع مشروع نمود پیدا می کند. برای مشاوره با وکیل در خصوص دفاع مشروع می توانید از وکلای سایت وکیل دان مشاوره تلفنی به صورت آنلاین دریافت نمایید .

مشاوره حقوقی آنلاین دفاع مشروع

ریاست محترم شعبه اول دادگاه عمومی بخش

سلام علیکم

احتراماً اینجانبان س وکلای متهم آقای م در پرونده کلاسه 990 در خصوص اخذ آخرین دفاع از اتهام انتسابی موکل مبنی بر قتل عمدی مطالب ذیل را به استحضار عالی می رساند :

ابتدا اینکه اتهام قتل عمدی مخدوش بوده و اتهام مذکور مورد قبول نمی باشد .آنچه که از اظهارات شهود و دیگر متهمین همراه مقتول که در صحنه قتل حضور داشته اند مشخص است که موضوع یک نزاع دسته جمعی بوده است و موکل به تنهایی و مقتول و سایر همراهان وی از سمت دیگر با موکل درگیر شده اند . بنا بر اظهارات موکل و شهود متهمین پرونده حدود 4 نفر همراه مقتول به سمت موکل حمله نموده اند در حالی که دارای سلاح سرد چوب و سلاح گرم قمه بوده اند .

پس از درگیری لفظی اولیه مقتول با دیگر دوستان خود تماس حاصل نموده ( اظهارت ع صفحه 40 پرونده و اظهارات م صفحه 42 پرونده و اظهارات ا صفحه 38 پرونده ) و به قصد درگیری با موکل با تهیه چوب ( اظهارات شاهد ن صفحه 150 پرونده که شاهد اظهار نموده : ((… مصالح فروشی کار می کردم م و ا آمدند چند تا دسته کلنگ بردند 3 تا …)) ) و قمه به سمت محل وقوع جنایت حرکت می نمایند که نشان از آمادگی قبلی جهت درگیری توسط ایشان دارد .

با ملاحظه فیلمی که از صحنه قتل وجود دارد مشخص می باشد که این مقتول بوده است که به اتفاق دیگر همراهان خود عرض خیابان را به سرعت طی می نماید تا به آن طرف خیابان که موکل حضور داشته خود را جهت درگیر شدن برساند و با شی که شبیه چوب بوده و در دست داشته به سمت موکل حمله می نماید و در این حین درگیری رخ می دهد و افراد همراه مقتول که دارای چوب و قمه  بوده اند به موکل حمله می نمایند و با توجه به تعداد زیاد افراد همراه و پشتیبان مقتول و بیم جان وضرباتی که توسط ایشان به سر و صورت موکل اصابت می نموده بیم جان وی می رفته است برای اینکه جان خود را نجات دهد و از مهلکه بگریزد به ناچار با چاقویی که دراختیار داشته برای دفاع از جان خود در مقابل قمه و چوب ضربه ای بی هدف به جهت ترساندن مهاجمین پرتاب می نماید و بدون قصد متاسفانه ضربه به مقتول اصابت و منجر به فوت ایشان می گردد.

مشاوره با وکیل دفاع مشروع

مشاوره با وکیل دفاع مشروع

آنچه که از صحنه درگیری مشخص است حمله ور شدن مقتول و افراد حامی وی به موکل که تنها بوده است می باشد و حتی در ابتدای ورود مقتول به سمت موکل پدر ایشان مانع او می شود ولی موفق نمی شود و راهی نیز جهت فرار با توجه به تعداد افراد حمله کننده وجود نداشته است .

عمل موکل دفاع مشروع محسوب می گردد :

1- چرا که اوضاع و احوال صحنه درگیری در فیلم مشخص است که مقتول با رفتار  و حمله تهدید آمیز با چوب و همراهی چند نفر دیگر و با موضع مقتدرانه سعی در آسیب رساندن حتمی به موکل را داشته است و حتی ممانعت افراد حاضر در محل را نیز کنار زده و با تهدید و ارعاب با قمه و چوب  به سمت موکل حمله ور می شوند . اصرار مقتول به حمله و همراهی دیگر افراد همراه وی و آمادگی  قبلی برای درگیری و تهیه چوب و قمه به قصد درگیری موید این موضوع است .

2- در شرایط بحرانی درگیری استفاده از چاقو تنها وسیله موثر جهت دفاع بوده  و دفع خطر بدون ارتکاب جرم برای حفظ جان با توجه به اینکه مهاجمین دارای چوب و چماق و قمه بوده اند میسر نبوده است .

3- عمل ارتکابی موکل با توجه به شدت درگیری و اسبات و آلات نوعاً کشنده که توسط مقتول و همرانش استفاده شده بیش از حد لازم نبوده است و متناسب با خطر بوده است .

4- خطر جانی قریب الوقوع بوده و به یکباره با حمله مقتول و همراهان وی آغاز شده است و امکان دفع آن توسط افراد حاضر در محل نیز ممکن نشده که در فیلم مشخص است و استفاده از قوای دولتی و عوامل انتظامی نیز در آن شرایط فعلیت  و آنی بودن درگیری وجود نداشته است .

4- همانطوریکه موکل در اظهارات خود بیان داشته است مقتول به قصد ضربه به سمت سر موکل اقدام می نماید که موکل با دست مانع اصابت چوب به سر خود می شود که ضربه به حدی محکم بوده که باعث ایجاد درد شدید در  دست موکل می گردد و  موکل متوجه می گردد قصد مقتول از زدن چوب به سمت سر وی با این شدت قصد جان است  لذا پس از احساس درد شدید بدون اینکه بداند به کجا ضربه می زند و به سمت چه کسانی ضربه می زند چاقو را می زند تا بلکه مهاجمین ترسیده و دست از سر وی بردارند و خود را از مهلکه نجات دهد.موکل قصدی برای قتل نداشته است هر چند عمل وی و ضربه چاقو را نوعاً کشنده بدانیم ولیکن با توجه به اصابت ضربات چوب و قمه و ضربه ای که مقتول به سمت سر وی زده و اصابت آن به دست موکل ناگزیر به دفاع ازخود بوده است.

5- با توجه به تعداد مهاجمین و حمل سلاح سر و گرم و تهدید و ارعاب ایشان  استمداد موکل برای رهایی از دست مقتول ممکن نبوده است .

6- مقتول مهاجم بوده و موکل حالت تدافع و دفاعی داشته است و شروع کننده درگیری و ضارب اول مقتول بوده نه موکل لذا چنانچه  مقتول به قصد ضربه حمله نمی نمود موکل نیز مجبور به دفاع از خود نمی شد و اقدام موکل صرفا دفاع از خود بوده است .

7- اگر عمل موکل را دفاع مشروع ندانیم با توجه به شدت عمل مقتول و همراهان وی اکنون مقتول به جای قاتل فعلی می بایست به اتهام قتل محاکمه می گردید.

وکیل تلفنی

علیهذا ضمن اینکه موکل اتهام قتل عمد را قبول نداشته با عنایت به جمیع مراتب  رفتار ارتکابی موکل برای دفع تجاوز و حمله و خطر ضرورت داشته و خوف عقلایی و قرائن معقول برای دفاع از خودتوسط موکل وجود داشته است   لذا اقدام ایشان قتل عمدی نبوده و دفاع مشروع تلقی می گردد و از اتهام انتسابی مبرا و تقاضای صدور قرار شایسته را دارد  ./

                                                                                         با تشکر

                                                                                      وکیل متهم

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

!مشاوره با وکیل

مشاوره با وکیل آنلاین وکیل دان

 سوال و مشکل حقوقی دارید ؟
 همین حالا می توانید با وکیل در سریع ترین زمان مشاوره نمایید.

بلافاصله پس از پرداخت وجه می توانید با وکلای سایت صحبت نمایید .